Działy tematyczne - dział publiczny - pisanie po zalogowaniu > SP DX Contest

SPDX Contest 2016

(1/3) > >>

SP5PY:
Na stronie http://www.spdxcontest.pzk.org.pl/pl/strony/ot2016.php pojawiły się wyniki klasyfikacji oddziałowej ostatniej edycji SPDX contest.
Moją uwagę zwróciła jednak ilość członków rodzimego OT-37. Tabelka wyników podaje stan na IV2016 w ilości 142.
Moja wiedza dotycząca ilości członków z uwzględnieniem SWL na ten okres, to 111. Dodając kluby, to 123.
Skąd taka rozbieżność w liczbach? Kto i z jakiego źródła podaje dane organizatorom?

SP5ELA:
Witam
I odpowiadam na wątpliwości.

Interpretacja sprawy zarówno podczas dyskusji na forum OT20 w minionych 2 latach, jak i obecnie na forum pki jest błędna.
W opisie współzawodnictwa znajdującym się na portalu zawodów SP-DX Contest jest wyraźnie określone " ..komisja przyjmuje dane z początku kwietnia danego roku".
Link: http://spdxcontest.pzk.org.pl/pl/index.php

Precyzując ten zapis przyjęto dane z godziny 23:59 dnia poprzedzającego zawody SP-DX Contest każdego roku.
W roku 2015 były to dane z dnia 3.04.2015, w roku 2015 z dnia 1.04.2016.

Dane te są dostępne publicznie i znajdują się w dziale download na portalu PZK.
Link: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=260

Dane te są pobierane z systemu ewidencji członków PZK - OSEC i są generowane automatycznie.

Proszę pamiętać, że dane członków PZK są wprowadzane przez zarządy OT PZK. Jeżeli w danych były jakieś nieścisłości (o ile były), to za nie odpowiadają OT PZK.

Wg. sporządzonej symulacji kontrolnej dla danych OT37 - dane się zgadzają z danymi przyjętymi przez Komisję SP-DX Contestu.

73 Zygi SP5ELA

SQ8MXS:
Bzdura, jak co roku. Kiedy Waść przestaniesz opowiadać durnoty.

Proszę podać mi ilości członków PZK na dzień 1 kwienia zgodnie z obowiazujacym statutem. Regulamin opłacania składek proszę pominać bo wszyscy wiemy że jest do d....y i jest niezgodny ze statutem. Członkostwo tracimy dokładnie 31 marca lub 30 września. Zawody sa rozgrywane w kwietniu, a kolega nie radzi sobie z resetem OSEC bo jest jeszcze nieszczęsny regulamin który nie wiem dlaczego jeszcze w tej formie nadal funkcjonuje.

Od lat nie masz Waść bladego pojęcia jak zapanować nad danymi przekazywanymi komisji zawodów, a teraz jeszcze zwalasz winę a działania Oddziałów.

Symulacja kontrolna a cóż to za twór jest i jakie on ma zaczenie dla komisji ???????

SP5UAF:
Cześć


Kiedy współzawodnictwo Oddziałów powróciło do SP DX Contest, jako punkt odniesienia postanowiliśmy pobierać dane z OSEC z dnia zawodów. Nie będę się spierał, czy to jest najlepsze rozwiązanie czy nie. Taki był pomysł i tak jest to realizowane.


Z rozmów z kolegami domyślam się, że zastosowanie innego momentu pobierania danych z OSEC będzie miało tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Sądzę jednak, że dyskusje dotycząca tego, które dane pobierać (z jakiej daty) jest dyskusją w gruncie rzeczy zastępczą. Wydaje mi się, że pobieranie danych z innych dat niewiele zmieni w końcowych wynikach albo zmieni nieznacznie. Ideą pomysłu było propagowanie udziału w zawodach. Zaś dyskusje w tym wątku nie dotyczą zwykle samych zawodów i - co najgorsze - mają miejsce prawie zawsze po zawodach. Przed zawodami mało komu chce się przeprowadzić jakąś akcję propagującą udział w zawodach. To nie jest bynajmniej zarzut do żadnego z Was tutaj, ale ogólne spostrzeżenie z kilkunastu lat (od 2000 roku) udziału w rozliczaniu zawodów.


Z punktu widzenia samego liczenia procedura jest dość prosta. Pobieramy dane z bazy OSEC, wrzucam do bazy danych w postaci takiej, aby przy każdym znaku był numer OT. Tak powstałe dane są "zderzane" z wynikami jeszcze przed obliczaniem. Wykonywane jest sprawdzenie, którzy członkowie PZK startowali w zawodach spoza SP. Takie znaki są odpowiednio oznaczane: dzięki temu są później uwzględniane przy obliczaniu współczynnika, ale nie jest brany pod uwagę ich wynik (ponieważ wyniki stacji spoza SP są liczone na zupełnie innych zasadach).


Reszty można się domyślić. Obliczamy dla każdego OT współczynnik uwzględniając wszystkich startujących członków PZK, sumujemy punkty tych co startowali z Polski, mnożymy współczynnik przez sumę i mamy wynik OT. Dokładnie mówiąc, to wykonuje wszystko procedura w bazie danych, bo nikt tego nie robi ręcznie. Ręczna robota to tylko wspomniane przygotowanie danych wejściowych.


Info dla Tomka SP5PY - w danych z bazy OSEC wykorzystanych do obliczeń rzeczywiście są 142 znaki stacji z OT-37. Wyślę je do Ciebie mailem do weryfikacji.
Pozdrawiam


Tomek
SP5UAF

SQ8MXS:
Witaj Tomku

Trochę moim zdaniem odbiegłeś o sedna, albo rzeczywiście komisji zawodów jeśli chodzi o kategorię "Współzawodnictwo Oddziałów" nie bardzo zależy na jej rzetelnym rozliczeniu.

Tomku nie chodzi o datę pobierania danych i masz rację, że nieważne z kiedy weźmiemy dane - ważne żeby były one prawdziwe. Zgodnie ze statutem PZK członkiem się jest, bądź nie jest - jak w każdej organizacji. Tak wyszło, że w PZK członkiem się jest do 31 marca bądź 30 września. Dane, które są Wam (komisji) przesyłane są z sufitu i o tym jest mowa zawsze po zawodach mniej więcej od trzech lat. To że jest o nich mowa po zawodach wynika wyłącznie z tego, że komisji na tym nie zależy, a człowiek który wysyła Wam dane ma to w głębokim poważaniu więc zarzut jest moim zdaniem odparty. Może coś się zmieni od przyszłego roku po zmianie dokumentów wewnętrznych PZK.

Dlaczego tak twierdzę. Już Ci mówię. Weź sobie dane które wysłano Wam z początku kwietnia i porównaj z danymi np z połowy maja (już po tzw resecie bazy OSEC - cokolwiek to jest). Te dane wg mnie powinny się pokrywać z prostej przyczyny - kwiecień i maj to są pierwsze miesiące po opłaceniu składek i tak naprawdę to "reset" OSEC-u powinien być robiony z 31 marca na 1 kwietnia. Niestety jest jeszcze nieszczęsny regulamin opłacania składek (SP5LS - dlaczego jeszcze go nie zmieniłeś ??? ;) ). Regulamin ten niestety ale podważa zapisy statutu co z automatu go eliminuje z dokumentów wewnętrznych PZK. Bo w statucie zapisany jest okres karencji 3 (trzech) miesięcy, a regulamin nakazuje mi wpłacić składkę w ciągu 14 dni od zamknięcia półrocza kalendarzowego (do 14 stycznia/14 lipca) - jest to bzdura - dlatego OT wpłacają kasę do ZG po terminie (do 14kwietnia/14 października) choć zgodnie ze statutem+regulaminem. Nie będę Ci opisywał całego mechanizmu, była już o to wojna na LD.

Wracając do rozliczenia zawodów.

Czyli dostajesz listę z OSEC z danymi z kosmosu i wrzucasz ją do rozliczenia kategorii współzawodnictwa oddziałów. Więc pytam co to jest oddział ? Bo wg mnie oddział jest to grupa składająca się z osób które na dzień zawodów mają opłaconą składkę. Delikwent bez składki nie jest członkiem oddziału więc nie może być zaliczany do współzawodnictwa. Niestety przed "resetem" OSEC właśnie na początku kwietnia zazwyczaj jest tak że posiadamy bazę członków tych co już nie mają składki opłaconej, ale jeszcze nie zostali usunięci (zgodnie ze statutem, ale mają ją opłaconą zgodnie z durnowatym regulaminem) i tych którzy albo kontynuują, albo dopiero zaczęli członkostwo. Czyli jak to sam nasz "mecenas" od wszelkiej maści statystyk mawia mamy górkę (takich  górek mamy w roku dwie). Swego czasu na LD była wojna z byłym skarbnikiem (jedna z przyczyn zamknięcia owej LD) o to że mamy straty członków na poziomie 200-300 osób właśnie na przełomie marca/kwietnia, jak i września/października. To jest ten moment kiedy Ty otrzymujesz listę z OSEC od osoby odpowiedzialnej za wygenerowanie tego dokumentu. Dostajesz gniota, który nie potwierdza stanu faktycznego.

Kolejna sprawa to mnożnik. Mnożnikiem jest stosunek ilość osób aktywnych w zawodach z danego OT do ilości osób w tym OT. Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę z faktu że ten mnożnik tak naprawdę zakłamuje całe współzawodnictwo ? Tłumaczył dlaczego nie będę. Dla mnie najważniejszy w tym współzawodnictwie jest wynik dlatego w tym roku nagroda powinna być przekazana do Rybnika. Po pierwsze nie byłyby brane pod uwagę gnioty z OSEC-a, po drugie nagradzana była by rzeczywista rywalizacja oddziałów i jej efekt w postaci punktów, a nie wyimaginowany sukces mnożnika.

Na koniec - co teraz się stanie.

Tomku więc tak. Teraz my możliwe, że jeszcze przez dwa, trzy dni o tym będziemy myśleli, możliwe że wrzucimy ze dwie wypowiedzi, możliwe, że 5ELA dorzuci swój pikantny tekst na temat wyższej matematyki i robionych przez niego statystyk, po czym temat umrze i nic nie zostanie załatwione. W kwietniu 2017 odbędą się zawody i znowu pojawi się pytanie skąd 5ELA odkopał dane w których OT37 posiada o 20% więcej członków w zawodach od stanu faktycznego ..... na pierwsze półrocze 2017. Następnie odezwę się ja, możliwe że Ty również nawiążesz do tej rozmowy sprzed roku i 5ELA nawiąże do rozmowy sprzed trzech lat i tak w kółko będziemy sobie rozmawiali o gniocie jakim są statystyki z kosmosu pobierane do rozliczania zawodów.

Liczę na 9NJ-ta, który mam nadzieję zrobi porządek z naszymi zawodami w tym z SP DX Contestem.

PS:

Tomku jeszcze jedna ważna rzecz - możliwe że najważniejsza.

Kolega 5ELA robi piękne zestawienia ilości członków co jakiś czas. Są one do pobrania Tutaj: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=114

Weźmy sobie taki OT37. Na dzień 15.03.2016 OT37 posiada 127 członków + stacje klubowe przyjmijmy 12 tak jak w kwietniu czyli 139, Tomek 5PY mówi nam o ilości 111 + kluby czyli 123 na kwiecień 2016, więc ja się zapytam skąd się wzięło 142  między 15 marca a powiedzmy sobie 20 kwietnia ??? I czy te 142 było za rok 2015 czy 2016 bo jak dla mnie to dostaliście dane za rok 2015. Czy Ciebie jako członka komisji nie zastanawiają dane, które dostajecie ???

Sam napisałeś że wszystko robi maszyna - poproś o dane z OSEC na dzień 1 maja i wrzuć je do maszyny niech policzy jeszcze raz dane faktyczne po resecie OSEC-u .....

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej