Polski Związek Krótkofalowców - dział publiczny - pisanie po zalogowaniu > Szkolenia, egzaminy i licencje

Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??

(1/3) > >>

SP5IOU:



Witam.


Na stacjach klubowych szkolone są w łacznościach osoby, które nie mają jeszcze uprawnień operatorskich.
Obecne przepisy nie wskazują na taką możliwość.
Jednakże w przeszłości zostało wydane rozporządzenie, które dopuszczało pracę osób szkolonych pod kontrolą operatora stacji kluboiwej i chyba nie było dotychczas rozporządzenia, które określałoby inne uwarunkowania, czy odwoływało to rozporządzenie.


Prośba do PZK o zapytanie do UKE o interpretacja w kwestii:
Czy mogą na stacji klubowej pracować osoby szkolone, które nie mają jeszcze zdanego egzaminu / nie posiadają uprawnień operatora i na jakich warunkach?


Jeśli odpowiedź UKE była by dla środowiska niekorzystna, to prośba o odpowiedni lobbing. Moze również o możliwość szkolenia na stacjach indywidualnych pod kontrolą właściciela / operatora stacji.


Pozdrawiam.


Marcin SP5IOU.

SP5LS:
Marcin,

To już było wyjaśniane podczas zeszłorocznych uzgodnień w MC. UKE nie ma żadnych przeciwwskazań w tej sprawie, tak więc osoba szkolona może pracować pod nadzorem osoby posiadającej pozwolenie radiowe.

SP5IOU:
Dięki za informację. I przyjmuję jako obowiązującą.


To dobrze że tak jest, ale czy i gdzie jest oficjalna ważna prawnie informacja, interpretacja na ten temat?
Dla mnie, krótkofalowca wychowanego ponad 40 lat temu w tym hobby, jest to oczywiste, gdyż pamiętam przepisy z tamtych czasów.
Sporo się jednak zmieniło, na stronach UKE niema nic na ten temat, jest tylko informacja do czego uprawnia uprawnienie operatorskie, z czego nie wynikają reguły dla osób szkolonych.
Czy UKE dało PZK jakąś wykładnię na piśmie? Jeśli tak, to warto by ją umieścić na tym portalu.
Jest jeszcze kilka zagadnień, gdzie ścieżka prawna jest niejasna i na jedną z nich, dosyć fundamentalną, otworzę wątek.

SP5ELA:
Mam wrażenie, że pojęcie "uprawnienia operatorskie" zanikło 20 lat temu. Także taki dokument.

SP5JSZ:
Zygi,
wiesz dobrze, że Uprawnienia operatorskie zostały zastąpione Świedectwem operatora urządzeń radiowych, zamiana była prawie automatyczna i bezbolesna, sam to przećwiczyłem.

Pytanie Marcina jest jak najbardziej uzasadnione, bo zgodnie z informacją z uke.gov.pl "Obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych...". Czyli osoba szkolona nie posiadająca jeszcze Świadectwa nie może urządzenia obsługiwać. A jak zda egzamin i uzyska Świadectwo, nie będzie się musiała już szkolić. Paragraf 22.

To, że przedstawiciele UKE teraz nie widzą z tym problemu (post Marka LS) to miłe. Warto jednak, żeby szkolenie odbywało się zgodnie z prawem, a nie na zasadzie, że nie będą nas ścigać, bo są mili i wyrozumiali.

Oprócz komfortu dla osób szkolących (że robią to zgodnie z prawem) jest jeszcze aspekt wychowawczy. Osoby szkolone, zwłaszcza młode, dopuszczone do obsługi urządzeń wbrew przepisom (lecz zgodnie z logiką) mogą mieć pewien dysonans poznawczy. Pewnie i tak mają i to niejeden, ale po co im jeszcze dokładać?

Niedawno była podobna kwestia z pracą spoza miejsca zamieszkania/lokalizacji stacji wymienionej w Pozwoleniu. To chyba dało się uregulować.

Zbyszek/SP5JSZ

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej