Autor Wątek: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??  (Przeczytany 12165 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35



Witam.


Na stacjach klubowych szkolone są w łacznościach osoby, które nie mają jeszcze uprawnień operatorskich.
Obecne przepisy nie wskazują na taką możliwość.
Jednakże w przeszłości zostało wydane rozporządzenie, które dopuszczało pracę osób szkolonych pod kontrolą operatora stacji kluboiwej i chyba nie było dotychczas rozporządzenia, które określałoby inne uwarunkowania, czy odwoływało to rozporządzenie.


Prośba do PZK o zapytanie do UKE o interpretacja w kwestii:
Czy mogą na stacji klubowej pracować osoby szkolone, które nie mają jeszcze zdanego egzaminu / nie posiadają uprawnień operatora i na jakich warunkach?


Jeśli odpowiedź UKE była by dla środowiska niekorzystna, to prośba o odpowiedni lobbing. Moze również o możliwość szkolenia na stacjach indywidualnych pod kontrolą właściciela / operatora stacji.


Pozdrawiam.


Marcin SP5IOU.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2017, 02:59:06 pm wysłana przez SP5LS »

Offline SP5LS

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 175
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2017, 11:08:20 am »
Marcin,

To już było wyjaśniane podczas zeszłorocznych uzgodnień w MC. UKE nie ma żadnych przeciwwskazań w tej sprawie, tak więc osoba szkolona może pracować pod nadzorem osoby posiadającej pozwolenie radiowe.
Vy73! Marek SP5LS

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2017, 07:52:24 am »
Dięki za informację. I przyjmuję jako obowiązującą.


To dobrze że tak jest, ale czy i gdzie jest oficjalna ważna prawnie informacja, interpretacja na ten temat?
Dla mnie, krótkofalowca wychowanego ponad 40 lat temu w tym hobby, jest to oczywiste, gdyż pamiętam przepisy z tamtych czasów.
Sporo się jednak zmieniło, na stronach UKE niema nic na ten temat, jest tylko informacja do czego uprawnia uprawnienie operatorskie, z czego nie wynikają reguły dla osób szkolonych.
Czy UKE dało PZK jakąś wykładnię na piśmie? Jeśli tak, to warto by ją umieścić na tym portalu.
Jest jeszcze kilka zagadnień, gdzie ścieżka prawna jest niejasna i na jedną z nich, dosyć fundamentalną, otworzę wątek.

Offline SP5ELA

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 265
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2017, 03:35:50 pm »
Mam wrażenie, że pojęcie "uprawnienia operatorskie" zanikło 20 lat temu. Także taki dokument.
Zygi SP5ELA

Offline SP5JSZ

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 15
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2017, 02:47:09 pm »
Zygi,
wiesz dobrze, że Uprawnienia operatorskie zostały zastąpione Świedectwem operatora urządzeń radiowych, zamiana była prawie automatyczna i bezbolesna, sam to przećwiczyłem.

Pytanie Marcina jest jak najbardziej uzasadnione, bo zgodnie z informacją z uke.gov.pl "Obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych...". Czyli osoba szkolona nie posiadająca jeszcze Świadectwa nie może urządzenia obsługiwać. A jak zda egzamin i uzyska Świadectwo, nie będzie się musiała już szkolić. Paragraf 22.

To, że przedstawiciele UKE teraz nie widzą z tym problemu (post Marka LS) to miłe. Warto jednak, żeby szkolenie odbywało się zgodnie z prawem, a nie na zasadzie, że nie będą nas ścigać, bo są mili i wyrozumiali.

Oprócz komfortu dla osób szkolących (że robią to zgodnie z prawem) jest jeszcze aspekt wychowawczy. Osoby szkolone, zwłaszcza młode, dopuszczone do obsługi urządzeń wbrew przepisom (lecz zgodnie z logiką) mogą mieć pewien dysonans poznawczy. Pewnie i tak mają i to niejeden, ale po co im jeszcze dokładać?

Niedawno była podobna kwestia z pracą spoza miejsca zamieszkania/lokalizacji stacji wymienionej w Pozwoleniu. To chyba dało się uregulować.

Zbyszek/SP5JSZ

Offline SP3SLU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 18
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2017, 03:21:29 pm »
Rzeczywiście, jest dysonans poznawczy. Ja odczuwałem go z powodu gorzały pitej w nadmiernych ilościach przez skądinąd doskonałych operatorów i konstruktorów na radiostacjach klubowych oraz kilowaty z lamp GU-81. Lata 80-te, byłem uczniem LO. Szybko oswoiłem się jednak i łykałem tę rzeczywistość, gorzej, kopiowałem ją na młodsze pokolenia. Później nadeszły oczywiście inne obyczaje i wzorce, ale stara miłość nie rdzewieje.  ::)

SP3SLU

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2017, 08:58:38 am »
Pokręciły mi się te nazwy dokumentów, ale niema to większego znaczenia.
Jest wiele bardziej krytycznych dziedzin, w których osoby szkolone mogą działać pod nadzorem uprawnionych instruktorów:
Szkolenie motorowodne, żeglarskie
Szkolenie Kierowców
Szkolenie Pilotów - sam siedziałem kilkakrotnie za sterami szybowca Puchacz jako absolutny nowicjusz i nie w ramach jakiegoś kursu.
............
............

Zdrowy rozsądek nakazywałby, aby tekie uregulowanie się znalazło, choćby takie jakie było w poprzedniej epoce, której broń Boże nie jestem ani nigdy nie byłem zwolennikiem. To regulowało, o ile dobrze pamietam  Rozporządzenie Ministra Łąćzności. Być może teraz wystarczyło by też rozporządzenie ministra.

Offline SP3SLU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 18
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2017, 11:16:31 am »
Tym razem bez jakiejkolwiek zgrywy. Nie uznaję w praktyce najmniejszego hamulca dla pracy osób bez świadectwa i bez licencji, od dzieci po seniorów, na stacji klubowej, pod znakiem klubowym, pod nadzorem operatora odpowiedzialnego. W wydanych przepisach są różne gnioty w każdej dziedzinie. Nie dajmy się zwariować. Kierujmy się rozsądkiem, dobrą praktyką i doświadczeniem operatora krótkofalowca. Działam w klubie SP3KWA i tylko gdybym zdurniał do reszty, odmówiłbym komukolwiek zainteresowanemu nadawania na klubowych radiach pod znakiem SP3KWA w terenie, czy z Klubu, w zawodach, czy pogaduchach. Jak robię źle to mi powiedzcie.

73

Jurek SP3SLU

Offline SQ3MIS

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 3
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 20, 2017, 02:44:37 pm »
Mój pierwszy post na tym forum, więc na wstępie witam się ze wszystkimi :)


W kwestii szkolenia: co do klubów wydaje się to oczywiste, choć nie ma uregulowań prawnych pozwalających na szkolenie osób bez świadectwa. Tak podpowiada zdrowy rozsądek, choć w zasadzie przepis tego zabrania. A co ze stacjami indywidualnymi? Czy operator stacji indywidualnej także możne szkolić adepta?  W świetle przepisów nic tych stacji w tej kwestii przecież nie różni.


/Michał





Offline SP5ELA

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 265
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpratacja??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2017, 05:42:02 pm »
Witam
A tak na prawdę, to co za różnica, czy jest to stacja klubowa, czy indywidualna w aspekcie szkolenia. W obu przypadkach szkolącym jest ten z uprawnieniami (i doświadczeniem), a szkolonym ten bez uprawnień i bez doświadczenia.

Brakuje umocowania prawnego. Fatalny brak. O to powinniśmy koniecznie zabiegać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2021, 11:16:16 pm wysłana przez SP5ELA »
Zygi SP5ELA

Offline SQ2EEQ

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 55
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2022, 01:26:20 pm »
Jak szkolić ? Do niedawna nie miałem takich wątpliwości. teraz mam. Czy mogę na swojej stacji szkolić wnuka - adepta, czyli osobę nie posiadającą  świadectwa operatora, a tym bardziej pozwolenia radiowego w ten sposób, że oddaję mu mikrofon, on prowadzi łączność wymieniając znak mojej stacji, a ja tylko pilnuję, żeby praca, przede wszystkim miejsce na paśmie oraz co do sposobu prowadzenia łączności była zgodna z zasadami? Czy może tak, że to ja zaczynam QSO, po jego nawiązaniu wyjaśniam, że mam obok siebie szkolonego adepta, oddaję mu mikrofon, a on się przedstawia, np. z imienia, opowiada o pogodzie, zainteresowaniach, o czymkolwiek, ale w zgodzie z zasadami, po czym ja ponownie przejmuję mikrofon i kończę łączność..? Jak to powinno wyglądać Waszym zdaniem? Są uregulowania prawne? Zygi, Jurek SLU..? Samochód nauki jazdy ma tablicę z literą L na dachu, w szybowcu wygląda to trochę inaczej (przykłady z poprzednich wpisów), jak to jest z nami?
73, de stan sq2eeq

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2022, 06:00:12 pm »
Staszku, SQ2EEQ, .... zainstaluj u siebie w domu stację klubową i nie będziesz miał żadnych problemów ze szkoleniem wnuka.73, Marek SP3AMO

Offline SP5ELA

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 265
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2022, 06:37:38 am »
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi w RP przepisami nie możesz! Aby ktokolwiek mógł pracować na jakiejkolwiek radiostacji amatorskiej, musi posiadać "Świadectwo operatora".
73 Zygi SP5ELA
Zygi SP5ELA

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: Kto moze legalnie pracować na radiostacji klubowej. Interpretacja??
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 31, 2022, 09:30:09 pm »
To może umieścić odpowiedni zapis w proponowanej Ustawie o mediach elektronicznych. Marek SP3AMO