Autor Wątek: Darowizna na rzecz PZK - statutowa siedziba PZK  (Przeczytany 175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SP5LS

• Skarbnik PZK
  • Administrator
Darowizna na rzecz PZK - statutowa siedziba PZK
« dnia: Styczeń 09, 2018, 06:13:29 pm »
Witajcie,

Wpadłem dzisiaj na pomysł zbierania darowizn na szczytny cel, a mianowicie na własną siedzibę Polskiego Związku Krótkofalowców. Może nadszedł już czas, aby przestać się błąkać i zrobić to naprawdę porządnie.

Byłaby to darowizna celowa i jako taka nie mogłaby być wydatkowana na inny cel.

Poniżej wyjaśnienia z portalu NGO

Darowizny od osób fizycznych:
 Zapisy Ustawy o podatku od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego (od 01.01.2004 r.) określają, iż można odliczyć darowizny:

• przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie),   
     - organizacjom, (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom), o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy,
     - prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych (niekoniecznie posiadającym status organizacji pożytku publicznego) określonych w tej ustawie.
  • przekazane na cele kultu religijnego
  Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu.  Należy pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, to powinna ona być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji.
 Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług - dokumentem potwierdzającym przekazanie tej darowizny oraz dokumentami potwierdzającymi faktyczne wydatki związane z tą darowizną.       

Darowizny od osób prawnych:

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18 ust 1 pkt 1 i 7) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego (od 01.01.2004 r.) określają, iż można odliczyć darowizny:
  • przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie),
     - organizacjom, (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom) o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy,
     - prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.
  • przekazane na cele kultu religijnego
  Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 10% uzyskanego dochodu.  Należy pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, to powinna ona być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji.
 Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług - dokumentem potwierdzającym przekazanie tej darowizny oraz dokumentami potwierdzającymi faktyczne wydatki związane z tą darowizną.

Oczywiście nie musimy zbierać darowizn tylko i wyłącznie na powyższy cel, a nawet powinniśmy także na inne cele statutowe.
Co sądzicie o tym pomyśle ? Czy jako członkowie PZK jesteśmy w stanie zdobyć się na taki gest ( a dodatkowo zapłacić niższy podatek do fiskusa ) ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2018, 06:28:07 pm wysłana przez SP5LS »
Vy73! Marek SP5LS

Offline SQ7HJF

• Członek PZK
Odp: Darowizna na rzecz PZK - statutowa siedziba PZK
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2018, 08:08:18 pm »
Witam
 Biorąc pod uwagę dyskusję na forum SP7PKI dotyczącą podwyższonej składki członkowskiej - czarno to widzę !
 Ja deklaruję partycypowanie w takim przedsięwzięciu.
 Janusz SQ7HJF

Offline SP5LS

• Skarbnik PZK
  • Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2018, 08:51:06 pm »
Składki członkowskie proponowane przeze mnie do Prezydium były w innej wysokości. Podczas głosowania ZG PZK w maju zeszłego roku przegłosowane zostały jednak te pierwsze z propozycji (1 głosem). Mamy demokrację i taki wynik głosowania należy uszanować.

Ja jednak wierzę, że pomysł z darowiznami ma sens. Ze składek członkowskich nie będziemy w stanie nigdy posiadać jako PZK własnej siedziby. Są tacy członkowie, którzy będą w stanie przekazać darowiznę w dużej kwocie, są tacy którzy w minimalnej, a będą też tacy, którzy nie przekażą nic. I należy się z tym pogodzić i działać. Także lokalnie w klubach i OT, aby np. poprosić o darowizny na ten cel lokalnych przedsiębiorców. Sam tutaj nic nie zrobię, bez wsparcia członków PZK w terenie.
Osobiście także rozpocząłem już próby uzyskania wsparcia od firm lokalnych, temat jednak jest ciężki. Ale nie od razu Kraków zbudowano.
A kropla wody drąży skałę i w końcu kiedyś musi się udać.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2018, 09:06:26 pm wysłana przez SP5LS »
Vy73! Marek SP5LS

Offline SQ8MXS

• Delegat na Zjazd Krajowy PZK
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2018, 09:02:01 am »
Marek,

po pierwsze to najpierw trzeba odbudować zaufanie i ...... poradzić sobie ze statutem .......

a

po drugie to daj popatrzeć za rok na to co zostało z podwyższonych składek versus to co udało Ci się "zaoszczędzić" w tym roku przy jeszcze starych stawkach .....
MxS

Offline SP5LS

• Skarbnik PZK
  • Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2018, 11:32:39 am »
A przepraszam dlaczego trzeba czekać aż rok ? Nie uważasz, że będzie to rok stracony ?

Pierwsza darowizna na działalność statutową już wpłynęła :) Dziękuję darczyńcy.
Vy73! Marek SP5LS

Offline SQ8MXS

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2018, 01:57:48 pm »
Nie, nie uważam że będzie stracony, uważam tylko że skoro udaje się wyprowadzić na prostą organizację bez podnoszenia składki, to równie dobrze można ową różnicę z podwyżki odłożyć na szlachetny cel własnego lokum. Jeśli zdamy egzamin - można pokusić się o zbiórkę - teraz to takie na wyrost trochę i nietrafione w czasookres. Podniesiona składka o 30% i nagle pomysł z własną siedzibą ......
MxS

Offline SP5LS

• Skarbnik PZK
  • Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2018, 02:33:59 pm »
Marek,

Nie wierzę w to co tutaj wypisujesz. Przy obecnym poziomie składek członkowskich i pod warunkiem, że obecny skarbnik i następnie kolejni skarbnicy będą zaciskać pasa ( o ile będą chcieli ), PZK będzie miało siedzibę za jakieś ..... 50 lat.
Nie bierzesz w ogóle pod uwagę, że ze składek opłacamy wszystko, lokale, rachunki, działalność organizacyjną, działalność sportową, biuro qsl itd.
Składka członkowska to jednak swego rodzaju przymus organizacyjny, darowizna na działalność statutową to dobra wola i przywilej osoby, która taką darowiznę zechce przekazać.
Vy73! Marek SP5LS

Offline SP9JB

• Użytkownik Forum
  • *
  • Senior Nember
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2018, 10:45:11 pm »
Witam
czarno to widzę
składka dla rencisty osoby nie pełnosprawnej  120 zł jest zabójcza dlatego 
nie jestem członkiem pzk 

dodam tylko że  był okres  że osoby niepełnosprawne
nie płaciły  za składki
składki były pokrywane  z  funduszu rechabilitacji  osób  niepełnosprawnych 

Offline SQ8MXS

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2018, 09:16:31 am »
Marek,

Nie wierzę w to co tutaj wypisujesz. Przy obecnym poziomie składek członkowskich i pod warunkiem, że obecny skarbnik i następnie kolejni skarbnicy będą zaciskać pasa ( o ile będą chcieli ), PZK będzie miało siedzibę za jakieś ..... 50 lat.
Nie bierzesz w ogóle pod uwagę, że ze składek opłacamy wszystko, lokale, rachunki, działalność organizacyjną, działalność sportową, biuro qsl itd.
Składka członkowska to jednak swego rodzaju przymus organizacyjny, darowizna na działalność statutową to dobra wola i przywilej osoby, która taką darowiznę zechce przekazać.

Marek w ogóle mnie nie zrozumiałeś i nie pisz mi proszę co my opłacamy ze składek ...... proszę .......

Najpierw wykaż, że podwyżka miała sens w takiej, a nie innej wysokości i co z niej wynikło, a potem twórz projekty związane z siedzibą i dodatkowymi zbiórkami. Też jestem za tym żeby PZK miało swoją siedzibę (choć nie bardzo wiem co rozumiesz rzez słowo "siedziba" i o jakiej kwocie na ten cel myślisz), ale na chwilę obecną złamanego grosza w takiej formie na ten cel nie przeleję. Jeśli PZK pokaże mi, że jest w stanie samo zaoszczędzić z podniesionej składki i samo np jest w stanie 10% z podwyżki przelać na cel nowej siedziby - ok uwierzę, że polityka finansowa PZK jest dobra. Na chwilę obecną twierdzę, że polityka finansowa PZK gdzieś zmierza ..... jeszcze nie wiem czy w dobrym kierunku to się okaże po 15 kwietnia.

To że otrzymałeś jedną wpłatę na ten szczytny cel nie oznacza że pełną sumę uzbierasz w rok, dwa, dziesięć ..... bo uwierz mi na tych kilku wpłatach raczej się skończy ..... zbierzesz 10k PLN i je zamrozisz bo mają one zostać wydane wyłącznie na siedzibę i tak będziesz kisił te 10k PLN np przez 50 lat, a czy darczyńcy Cię rozliczą ? Nie wiem ..... zobaczymy .....
MxS

Offline canis_lupus

• Użytkownik Forum
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2018, 10:20:34 am »

To że otrzymałeś jedną wpłatę na ten szczytny cel nie oznacza że pełną sumę uzbierasz w rok, dwa, dziesięć ..... bo uwierz mi na tych kilku wpłatach raczej się skończy ..... zbierzesz 10k PLN i je zamrozisz bo mają one zostać wydane wyłącznie na siedzibę i tak będziesz kisił te 10k PLN np przez 50 lat, a czy darczyńcy Cię rozliczą ? Nie wiem ..... zobaczymy .....

Po pierwsze, darowizna nie musi mieć wskazanego celu.
Po drugie, darowiznę ze wskazanym celem, jesli osiągnąć się go nie uda można po prostu zwrócić, tak jak to bardzo elegancko zrobili organizatorzy "radia dla reaktywacji".
Po trzecie - zbiórkę POMIMO podniesionych składek uważam za słuszną. To jest DODATKOWE źródło finansowania, DODATKOWE pieniądze. To po prostu rodzi nowe możliwości, o ile nie zostanie wydane na proporczyki...
Po czwarte, darowiznę mogą wpłacić też niezrzeszeni, chcący wesprzeć stowarzyszenie jakąś drobną kwotą.

Offline SQ8MXS

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2018, 10:28:13 am »

a całość przeczytał ?

Po drugie, darowiznę ze wskazanym celem, jesli osiągnąć się go nie uda można po prostu zwrócić, tak jak to bardzo elegancko zrobili organizatorzy "radia dla reaktywacji".

Nierealne jeśli sobie to ktoś odliczy od uzyskanego dochodu ..... nie porównuj zbiórki Marka ze zbiórką "radia dla reaktywacji" to były zupełnie inne zbiórki jeśli chodzi o formalności ....

Po trzecie - zbiórkę POMIMO podniesionych składek uważam za słuszną. To jest DODATKOWE źródło finansowania, DODATKOWE pieniądze. To po prostu rodzi nowe możliwości, o ile nie zostanie wydane na proporczyki...

skoro na siedzibę to nie na proporczyki ....

Po czwarte, darowiznę mogą wpłacić też niezrzeszeni, chcący wesprzeć stowarzyszenie jakąś drobną kwotą.

hmn .... wesprzeć naszą organizację może każdy niezależnie od przynależności ..... i nie musi do tego być organizowana jakakolwiek zbiórka .... Polska to wolny kraj .....
MxS

Offline canis_lupus

• Użytkownik Forum
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2018, 12:15:19 pm »

a całość przeczytał ?

Nierealne jeśli sobie to ktoś odliczy od uzyskanego dochodu ..... nie porównuj zbiórki Marka ze zbiórką "radia dla reaktywacji" to były zupełnie inne zbiórki jeśli chodzi o formalności ....

Oczywiście, ze czytał. Pomimo to, nadal można wpłacić nie wskazując celu.
Co do zwrotu - zupełnie nie wiem czemu nierealne. Dostawałem już takie zwroty, potem się to po prostu dolicza do najbliższego PITa.

Ogólnie: PZK powinno szukać alternatywnych źródeł finansowania, sponsorów, niekoniecznie gotówkowych a i oszczędności można by pewnie jakieś zrobić.

Offline SQ8MXS

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2018, 12:32:55 pm »
Co do zwrotu - zupełnie nie wiem czemu nierealne. Dostawałem już takie zwroty, potem się to po prostu dolicza do najbliższego PITa.

Markowi zapewne chodziło o wpływy znaczne (wysokość), szczególnie od osób prawnych - to ma sens przy celu na poziomie 1-2 mln PLN. Przy takowym celu powinien być wyznaczony jakiś czasookres na zbiórkę powiedzmy 5-10 lat - nie bardzo czuję późniejsze ewentualne zwroty i rozliczenia podatków ;) (mam nadzieję, że wiesz w którym kierunku idę - te większe sumy ....).

Ogólnie: PZK powinno szukać alternatywnych źródeł finansowania, sponsorów, niekoniecznie gotówkowych a i oszczędności można by pewnie jakieś zrobić.

Pełna zgoda - powinno .... ale chyba nie bardzo chce ...., albo "umi" .....
MxS

Offline SP5LS

• Skarbnik PZK
  • Administrator
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2018, 01:12:11 pm »
To może Marek pokażesz mi to "umi" ?

Sent over Tapatalk

Vy73! Marek SP5LS

Offline SQ8MXS

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2018, 02:03:23 pm »
Marek szkoda czasu mojego i Twojego na to by pokazywać jak powinna wyglądać struktura prężnie rozwijającego się "przedsiębiorstwa".

Sorry ale jeśli mamy coś znaczyć, rozwijać się, być przykładem, a co najważniejsze zaufaną organizacją - musimy być "przedsiębiorstwem" z mocnym marketingiem ..... takim nie jesteśmy i nigdy nie będziemy, co więcej mi po 10 latach przynależności już się nie chce niektórych rzeczy powtarzać i czegokolwiek robić bo i tak znajdzie się "mundrzejszy" co to wszystko rozp..........i albo uzna, że jego "prowda" jest prawdziwsza.

tak na szybko z "umi" - kto u nas "umi" skorzystać z projektów unijnych i z ilu PZK dzięki temu "umi" - projektów skorzystało ?
MxS