Autor Wątek: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.  (Przeczytany 5673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Co będzie zrealizowane na początku maja, po terminie logów, a przed rozliczeniem:

1. UBNy mailem.
2. Link z tokenem do strony która umożliwi ostateczną poprawę własnych danych z nagłówka w tym kategorię - mailem.

Co będzie zrealizowane po rozliczeniu:

3. Pobieranie e-certyfikatów za zawody.
4. Aplikowanie o dyplom POLSKA. Zagraniczni operatorzy będą mogli sprawdzić "co się należy" na podstawie zaliczonych QSO z nami i wypełnić uproszczony formularz do Award Managera. Większe rewolucje nie w tym roku.
5. Ankieta dot. kategorii SOSB MIXED. Chyba tajemnicą nie jest, że kategoria zniknęła lata temu ze względów finansowych. Może operatorom wystarczy SOSB MIXED z e-dyplomami, dowiedzmy się.

Jakieś pomysły co by tu jeszcze?

PS. Rozmawiamy tu o terminie wysyłki UBN 3. maja i rozliczeniu 8. maja, nie o październiku, więc szybciutko pomysły ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2018, 08:22:19 pm wysłana przez SP9NJ »

Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2018, 12:56:46 am »
SP-DX Contest.
Kategoria SOSB MIXED była, ale wtedy niekoniecznie były kategorie SOSB CW i SOSB SSB. Kategoria SOSB MIXED została zlikwidowana, a na jej miejsce zostały wprowadzone kategorie SOSB CW i SOSB PHONE. Zbyt duża ilość kategorii powoduje zbytnie rozproszenie zawodników po kategoriach.

Gdyby wprowadzić kategorie SOSB CW, SOSB PHONE i SOSB MIXED x 6 pasm, to mamy 18 kategorii. Dodajmy do tego HP, LP i QRP, to robia się  3 x 18 = 54 kategoriw.
To oczywiście nie są wszystkie kategorie dla SP, bo mamy jeszcze ALL BAND i TRI BAND. 2 x 3 x 3 = 18 kategorii.

73 Zygi SP5ELA
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2018, 09:06:39 pm wysłana przez SP5ELA »
Zygi SP5ELA

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2018, 02:26:30 am »
No to jest problem na najbliższe zawody.

Z tego co piszesz, może trzeba po prostu zlikwidować CW, zostawić/wstawić MIXED jako "tą lepszą" oraz PHONE dla zwykłych świeżych entuzjastów.
Może to nie MIXED jest niepotrzebna a CW. Topowi zawodnicy zrobią MIXED, bo umieją przecież, Ci "mniej topowi" robią PHONE.

To już nie jest to samo co 30 lat temu, Nie ma co z samej telegrafii (królowej emisji DIGI) robić cnoty.
Teraz CW już nikt nie robi na co dzień, bo "lepsze" FT8, można iść spać i zawody robić.
Skoro CW straciło palmę pierwszeństwa w "kilometrach na tych samych watach" nie ma co sztucznie udawać, że jest jakieś super.

Obsługa dwóch emisji jest przecież bardziej super niż jednej.

Wtedy naturalnie MIXED jest kategorią "dla wyjadaczy", tą bardziej prestiżową, a PHONE "zachęcającą do udziału ale rywalizacja jest".
I nie mnożysz kategorii.

Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2018, 03:51:23 am »
Po dokonaniu analizy SP-DX Contest 2018 będzie wiadomo jaki jest rozkład startujących na kategorie i emisje.

Są zawsze 3 "kategorie" zawodników:
- zagorzali zwolennicy CW (nie pracujący w ogóle na fonii)
- foniści (nie pracujący na CW, bo jej nie znają)
- operatorzy obu-emisyjni, tych jest najmniej
Zygi SP5ELA

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2018, 12:13:43 am »
Zagorzali zwolennicy wciskania F1-F4 i PgUp PgDn na spotach z RBN (czy tzw. pracy na CW) będą być może musieli się nieco bardziej wysilić w takim razie, żeby zasłużyć na miano "tych lepszych".
Chyba nie sugerujesz, że nie potrafią PHONE?

Ale może w takim razie inaczej - "jednoemisyjni" e-dyplomy, a bonbony dla MIXED jako lepszych od jednoemisyjnych?
Tu przecież nie chodzi o "odbieranie" kategorii tylko dodanie. Jednoemisyjni mają swoje, ale sami rozumieją chyba, że wynik i operator MIXED jest zawsze wyżej od samego PH czy CW. Ma więcej umiejętności. A teraz jest zmuszanie ich do pracy poniżej umiejętności - bo nie ma kategorii. Równie dobrze można by kazać wszystkim robić QRP do 100W - to też zmniejszy liczbę kategorii.

Problem polega na tym, że względy finansowe wpłynęły na stosowane kategorie. Żadne merytoryczne, tylko finansowe. I może pora przestać szastać makulaturą, a pochylić się nad sensownością istnienia lub nie kategorii - i do tego dopasować możliwości wynikające z finansów. Nie na opak. 15 lat temu byłby problem z e-dyplomami - rozumiem. Ale teraz to norma.

Chyba nikt nie zaprzeczy, że operator pracujący dwoma emisjami jest lepszy od operatora z umiejętnością i chęcią pracy tylko jedną. Czy to CW czy PHONE.
Wszystko przez to FT8 i pochodne ;) Teraz CW to szmelc, aż atom nie walnie i będzie jak przed wojną. Wtedy wrócimy do CW i papierowych logów ;)

Wiadomo, wszystko się rozbija o koszta - najbardziej wysyłki. Zobaczymy też jak będzie w tym roku z deklaracjami chęci otrzymania makulatury. Co za różnica czy sobie wydrukujesz piękny niepognieciony dyplom, czy ktoś Ci go wyśle. Ważne, co w internetach napisane, nie co na ścianie wisi. Oczywiście do czasu aż atom...
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2018, 12:28:29 am wysłana przez SP9NJ »

Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2018, 09:42:31 pm »
Muszę Spike to niestety napisać.

Poniżej zamieściłeś pięć "myśli" - pięć oddzielnych akapitów.

Niestety są one wszystkie fałszywe. Źle odczytujesz problemy, robisz zbyt daleko idące uproszczenia. Tak nie można ludzi i problemów "segregować". Z czasem nauczysz się, ale to jest długa droga.

73 Zygi SP5ELA
Zygi SP5ELA

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2018, 09:33:58 am »
Chyba pora wrócić do tradycyjnego klucza/manipulatora, czy mikrofonu .... log komputerowy bym zostawił.
Kiedyś cały SP DX C załatwiałem kluczem sztorcowym/titawą.
Marek SP3AMO

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2018, 04:13:49 am »
...Poniżej zamieściłeś pięć "myśli" - pięć oddzielnych akapitów. Niestety są one wszystkie fałszywe. Źle odczytujesz problemy, robisz zbyt daleko idące uproszczenia. Tak nie można ludzi i problemów "segregować". Z czasem nauczysz się, ale to jest długa droga. 73 Zygi SP5ELA

Zyga, po pierwsze to są tylko myśli, po drugie, oczywiście, że to uproszczenia, po trzecie - można, czego dowodem jest "posegregowanie ludzi" nieco inaczej teraz. Przecież dobrze wiemy, że MIXED nie zniknęło dlatego, że było kategorią złą, tylko kosztowną. Prawdopodobnie jak bym już przebył tą "długą drogę" też bym nie miał nowych pomysłów.

Problem polega na tym, że tak jak jest, jest z logicznego punktu widzenia źle. Ja przedstawiam logiczny punkt widzenia, Ty bardziej oparty na tradycji.
A trzeba właśnie zakombinować tak, żeby logicznie i sensownie, ale też "fajnie" dla tradycjonalistów. Bo wiadomo, że hobby jest mocno konserwatywne i jest duży udział krókofalowów stanowiących po prostu swego rodzaju "grupę rekonstrukcyjną" uprawiających hobby jak "przed wiekami". I nie chodzi tu o zabranie im (i innym, którzy - tak jak ja - lubią ten specyficzny folklor) frajdy, tylko o dodanie elementów uatrakcyjniających dla pozostałych. I oczywiście zmieszczenie się w funduszach :D

Ja myślę, że to się wyklaruje dopiero po analizach tegorocznych. Bo teraz to sobie gadamy na podstawie niesprawdzonych punktów widzenia wąskich grup, które reprezentujemy.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2018, 04:39:57 am wysłana przez SP9NJ »

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 10, 2018, 04:29:39 am »
Chyba pora wrócić do tradycyjnego klucza/manipulatora, czy mikrofonu .... log komputerowy bym zostawił. Kiedyś cały SP DX C załatwiałem kluczem sztorcowym/titawą. Marek SP3AMO

Był sztorc, potem klucz elektronowy (terąz przecież już też raczej służy awangardowej sztuce niż robieniu rejta), teraz są F1-F4. To naturalny rozwój stacji, zgodny z etosem krótkofalowca.

Gorszym i raczej nierozwiązywalnym problemem jest RBN i DXC w zawodach. Bo to nijak nie ma się do rozwoju stacji, a raczej obniża wykorzystanie umiejętności operatorskich niż je podnosi. No ale nie ma jak wyegzekwować NON-ASSISTED.

Drugim gorszym, ale naprawialnym (tylko z ofiarami w ludziach) jest nieprzysyłanie logów. Niektóre stacje, przy "ARRLowym" ustawieniu mają nawet 40% punktów zaliczanych "na ładne oczy".
I z roku na rok coraz gorzej (chociaż w tym roku może jest lepiej niż w zeszłym, dzięki "uporczywej terapii" Czarka SP5Y). Pocieszające, że zwykle ten wysoki współczynnik dotyczy wszystkich w obrębie jednych kategorii (HP), ale i tak nie wróżę dobrze przyszłości zawodów, jeśli będzie się bezmyślnie małpowało od komunistycznego ARRLu wszystkie ich socjalistyczne pomysły "wyrównywania".

A jakby tak przestać wyrównywać, to nagle byłoby bardziej niesprawiedliwie? Nie, byłoby mniej niesprawiedliwie, tylko ktoś "rozwydrzył" operatorów takimi praktykami i teraz problem nieprzysyłania z marginalnego stał się duży. Zamiast tłumaczyć że "trzeba tak robić bo ojezu ludzie potracą 40% punktów" wolałbym zawalczyć o zmianę sytuacji, czyli doprowadzenie do regulaminowej normalności, bez "dodatkowych algorytmów kompensujących". Zresztą moim zdaniem taka sytuacja (rozwydrzanie operatorów co teraz nie przysyłają logów) jest skutkiem krótkowzroczności tych lobbujących od lat za kompensacjami. I teraz kryzę trzeba obniżać i obniżać, no bo przecież "nie można mieć mniej punktów niż ostatnio". To właśnie to lobby, doprowadza do sytuacji, że problem rozszerza się i co kiedyś dotyczyło 10 zawodników, teraz dotyczy znacznie szerszej grupy bo rośnie świadomość społeczna, że "e to tylko zawody, przecież jak nie wyślę, to im i tak zaliczą". Socjalistyczne równanie w dół. A skończy się to tak, że wszyscy będą mieli "po równo i sprawiedliwie, ale na półkach ocet i herbata" (no, niektórzy oczywiście będą wtedy chcieli mieć równiej, jak już cel zostanie osiągnięty) czyli...

Jak ten odsetek przekroczy 50%, można równie dobrze, wzorem UKF, przestać crossować i zaliczać "nadesłane wyniki". Bo należy pamiętać, że takie "fake QSL" jest zawsze poprawne (pomijam możliwość łatwego oszukiwania ile wlezie - bo zakładam uczciwość), więc podnosi rejt zaliczonych... a stacje, których korespondenci są uczciwi i odpowiedzialni, przysłali logi, mają wykazanych procentowo więcej błędów (nota bene, tej niesprawiedliwości beneficjenci innej niesprawiedliwości nie wskazują na problematyczną). Ja wiem, że takie zaliczanie każdorazowo (i jednorazowo), podnosi każdorazowo (i jednorazowo) zadowolenie operatorów bo mają więcej punktów... ale wspomnicie moje słowa, kiedy logi będą przysyłać tylko Ci, którzy chcą "na pudło" i nie będzie nawet jak sprawdzić połowy ich logu. To nie będzie nawet za 10 lat tylko wcześniej. Prestiż i w ogóle sens zawodów jako jakiejkolwiek rywalizacji będzie wtedy zerowy. Pozostanie oczywiście zabawa, dla tych co chcą, ale absolutnie nie będzie można tego nazwać "zawody", może jakieś "qso party" albo "dzień aktywności". Nie będzie też sensu honorować zawodników, bo przecież w logu sobie każdy może napisać wszystko, a to nie sport maszynistek tylko operatorów, a skoro nie będzie się sprawdzać (crossować), bo nie ma na jakiej podstawie...

Oczywiście, ludzie "głosują radiami" i jeśli taka zabawa bez rywalizacji podoba się bardziej, to ja jestem od spełniania takich życzeń! Tylko, aby się tego dowiedzieć, nie można opierać się na doświadczeniach jednego lobby, niezbyt zresztą licznego, tylko nieco szerzej. I bardziej myśląc o całokształcie i ogóle operatorów, niż o własnym wyniku czy własnym udziale. Nie twierdzę, że ta praktyka jest "zła". Bo być może tego sobie właśnie życzy większość - a to tylko hobby, więc należy robić tak, aby większość była zadowolona. Podstawą hobby jest zabawa (z wyjątkiem PZW haha). Jednak odnoszę wrażenie, że dotychczas nikt większości nawet nie zapytał. Stąd moje prowokacje do dyskusji tu i ówdzie ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2018, 05:19:50 am wysłana przez SP9NJ »

Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 11, 2018, 12:35:46 am »
Spike
Teraz nie mam tyle czasu, aby się zagłębiać ponownie w analizy. Za chwilę będziemy się widzieli w Burzeninie.

Ale..
Cytat: "Gorszym i raczej nierozwiązywalnym problemem jest RBN i DXC w zawodach. Bo to nijak nie ma się do rozwoju stacji, a raczej obniża wykorzystanie umiejętności operatorskich niż je podnosi. No ale nie ma jak wyegzekwować NON-ASSISTED."

To fałszywa teza. Jest dokładnie odwrotnie.
Sprawdzałem to wiele razy. Wysiłek intelektualny w kategorii non assisted był zawsze mniejszy niż w kategorii assisted. Pomijam konieczność kręcenia gałką transceivera. Ale czasy "mięśniaków" odeszły. Liczy się IQ i intelekt. Ponadto dobry operator również i w kategorii assisted kręci gałką. Zwłaszcza w zawodach SP-DX Contest. Ze względu na ich specyfikę.

73
Zygi SP5ELA

Offline SP9NJ

  • Użytkownik Forum
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Na zakończenie SP DX Contest 2018 - pomysły dobre, ciekawe i takie sobie.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 11, 2018, 05:00:18 am »
Nie zgadzam się.

Prawdopodobnie to, o czym piszesz dotyczy 3% topowych zawodników, i w tym wypadku masz rację, że rywalizując pomiędzy sobą RBN czy DXC jest głupią pomagajka.
Szczególnie jak się ma 2kW, wywalone na 2ha areału, wyrażone w 20 tonach stali i amelinium (i rozsiadasz się na +/- 10kHz wołająć CQ - nie wymienię znaku ale żółta kartka jest w pamięci). Ja mówiłem o wszystkich innych zawodnikach. Nie o promilu czyli naszych "topach".
Chłopaki sobie dadzą radę nawet jakby zlikwidować HP i lecieliby na 100W - jestem przekonany, bo mają anteny i umiejętności. Problem dotyczy "psucia jakości" ogólnie. RBN i DXC ogłupia.  Ale zaznaczyłem, że walka z tym to walka z wiatrakami i nie ma co dyskutować. Wszelkie kategorie "NON-ASSISTED" mozna włożyć między UKFowe bajki bez crossowania.

Problem leży w nieprzysyłaniu logów. A do tego nieprzysyłania logów przyłożyły się "big guny". Nikt inny. I z wielką satysfakcją dam big gunom, 30-40% "darmowych" punktów, które sobie (i ich podobni w ARRL) wywalczyli, ustalając ARRLową poprzeczkę. Ale tutaj bez ARRLowych tajemnic. Tym razem będzie to widać, wszyscy operatorzy będą mogli ocenić wartość takiej punktacji i podyskutować. Bo w tym momencie już nie są winni Ci przypadkowi "001", ani Ci, którym "lapek się spalił",  tylko lobby, które tak ponaciągało reguły, że zalicza się każda mucha, a korespondenci nie przysyłają logów "bo nie trzeba". Wszyscy sobie zobaczą ile tego jest, wtedy można podyskutować. Nie ma być koleżeńskiego: "bądźmy konserwatywni, ale tylko tam gdzie ja nie stracę punków, ale będę mógł robić po staremu, bo w innej kwestii bądźmy nowocześni i zaliczmy mi wszystko".

Dlatego zawodnik nie może być organizatorem, bo ludzkie (wyżej opisane odruchy) nie są złe, tylko dyskwalifikujące dla myślenia o całokształcie. Kropka.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2018, 05:37:57 am wysłana przez SP9NJ »