Polski Związek Krótkofalowców - dział publiczny - pisanie po zalogowaniu > O związku

List otwarty obecnych i byłych członków GKR PZK

<< < (4/4)

SP5ELA:

--- Cytat: SP5JSZ w Maj 21, 2018, 12:17:12 pm ---
--- Cytat: SP9NJ w Maj 20, 2018, 04:25:05 am ---Gdyby PZK miało być firmą, to dawno 99% "pracowników" (Nas), nie miałoby możliwości w PZK uczestniczyć, bo bylibyśmy wywaleni na zbity pysk. Nie jesteśmy dochodowi, nie generujemy przychodu. My, zwykli krótkofalowcy.

--- Koniec cytatu ---
Spajku,
jeśli my, zwykli krótkofalowcy nie generujemy przychodu, to co się dzieje z naszymi składkami?



--- Koniec cytatu ---

Zbyszku
W potocznym rozumieniu składki może i są przychodem, przychodem organizacji. Ale to taka forma przychodu "bez przychodu". Po prostu są to składki organizacyjne. Natomiast sytuacja zmienia się, kiedy jest prowadzona działalność gospodarcza przez stowarzyszenie. Składki są obowiązkowe, prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskiwanie przychodu nie jest.

Zacytuję fragment ustawy w celu wyjaśnienia tego pojęcia - "składek".

 Składki członkowskie to obowiązkowe wpłaty członków stowarzyszenia na rzecz stowarzyszenia. Zbierane są zarówno w stowarzyszeniu rejestrowanym w KRS, jak i w stowarzyszeniu zwykłym rejestrowanym w starostwie.
 
W myśl art. 2. Ustawy Prawo o stowarzyszeniach z dn. 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) „stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych”. Nie znaczy to, że stowarzyszenie nie może posiadać majątku, niezbędnego do realizacji swoich celów. Ustawa określa składniki majątku, a jednym z nich są składki członkowskie. Art. 33 Ustawy ujmuje to tak: „Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej”. Informacje o sposobie uzyskiwania składek członkowskich (czyli o tym kto ustala, zmienia ich wysokość, kto je zbiera itp.) muszą być umieszczone w statucie stowarzyszenia.
 
Płacenie składek członkowskich jest jednym z najważniejszych obowiązków członków stowarzyszenia, a uchylanie się od tego obowiązku może być powodem wykluczenia z grona członków stowarzyszenia. Z obowiązku uiszczania składek członkowskich z reguły (zwyczajowo) zwalniani są tzw. członkowie honorowi stowarzyszenia (czyli osoby zasłużone dla organizacji; informację o tym kto może zostać takim członkiem i jakie są zasady nadawania takiego tytułu określa statut).

73 Zygi SP5ELA

SP9NJ:
Przeczytałem.
Uważam, że zarówno JSZ jak i MXS nie dość zastanowili się nad powyższymi wypowiedziami i poszli w populizm i dekadencję.
Bywa, sam też czasem tak mam, że mi się włączy gadanie bez żadnej odpowiedzialności podęwziętej. Bo to łatwe.

Dobranoc! Zajrzę za tydzień.

SP5JSZ:
@Zygi
dzięki za info. Rzeczywiście o składkach pisałem w potocznym rozumieniu. Co nie zmienia faktu, że w ten sposób członkowie utrzymują swoje stowarzyszenie. warto o tym pamiętać, jak się pisze o opiece paliatywnej itp. (to Spajk).

@Spajk
populizm to akurat jest w Twoim poście o 99% nierobów i nieudaczników, których PZK jako firma albo by nie zatrudniła, a jeśli już, to wywaliłaby na - jak to malowniczo ująłeś - zbity pysk. Nie dziw się więc, że ja, jako jeden z tych nierobów  ;) delikatnie przypominam, że te 99%, jak i pozostały procent, to przedsiębiorstwo utrzymuje.

zjechałeś z tematu wątku na zarządzanie zasobami ludzkimi i to jest populizm właśnie. Co nie znaczy, że nie doceniam Twojego wkładu, takie posty dodają trochę kolorytu, co uprzyjemnia lekturę  ;)

Zbyszek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej