Ankieta

Czy należy zmienić SP DX Contest w zawody World-Wide z preferencją punktową za łączności z Polską?

Tak
2 (40%)
Nie
1 (20%)
Nie mam zdania
2 (40%)

Głosów w sumie: 5

Głosowanie skończone: Kwiecień 05, 2021, 02:10:54 pm

Autor Wątek: SP-DX Contest  (Przeczytany 8819 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
SP-DX Contest
« dnia: Marzec 07, 2021, 10:00:21 am »
 Hej.
W tym roku (2021), Nasze rodzime światowe zawody SP-DX Contest wypadają znów w Święta wielkanocne tzn. Wielka Sobota i Wielkanoc (3-4 kwietnia).
Czy zdaniem krótkofalowców SP to zaleta, wada czy w ogóle bez znaczenia na frekwencję stacji?
Jeśli wpływ na liczbę uczestników jest znacząco negatywny to czy nie warto podziałać w kierunku zmiany regulaminowego terminu w kolejnych edycjach.

Póki niema dużej liczby wpisów, jeszcze dodam dla ułatwienia iż Niedziela Wielkanocna może wypadać w terminach od 25 marca do 21 kwietnia włącznie.
https://pl.wikisource.org/wiki/Tablice_%C5%9Bwi%C4%85t_ruchomych#XXI_wiek.
Jeszcze z tradycyjnych świąt ruchomych mamy Boże Ciało, ale chyba to nie dotyczy, bo to nie weekend, choć może początek długiego weekendu.
Pozdrawiam.

Marcin.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2021, 10:54:01 am wysłana przez SP5IOU »

Offline SQ6NDC

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 6
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2021, 10:31:34 am »
Cześć,
Dla mnie z przyczyn religijnych i rodzinno-towarzyskich termin do bani.
Jak będę brał udział to symbolicznie może w sumie 2-3 godziny...

Offline SQ2EEQ

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 55
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2021, 11:35:51 am »
Na święta zwykle wyjeżdżam. Jestem z dala od sprzętu. Dla mnie termin niedobry.73, de stan sq2eeq

Offline SP8ICV

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 1
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2021, 01:11:29 pm »
Dla mnie z przyczyn religijnych oraz rodzinnych bardzo zły termin. Start tylko symboliczny.

Offline SP5MSW

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 1
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2021, 04:54:53 pm »
Z powodu wyjazdu w okresie świątecznym nie będę miał dostępu do sprzętu i dlatego w tym roku nie będę brał udziału w zawodach. 73.

Offline SP5ELA

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 265
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2021, 07:56:40 pm »
Panowie! Święta Wielkanocne to święta tzw. "ruchome". Kalendarz ma lata przestępne i nie mamy na to wpływu. Tak samo jak nie mamy wpływu na Słońce i propagację.
Termin zawodów SP DX Contest zdefiniowany na "pełny pierwszy weekend kwietnia" jest niezmienialny!

73 Zygi SP5ELA
Zygi SP5ELA

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2021, 09:01:36 pm »
Hej.Przykro mi, ale trudno mi przyjąć argumentację o niezmienności terminów.Trzeba przejrzeć kalendarz kiedy mogą występować kolizje, porównać z kalendarzami zawodów z którymi może występować istotna kolizja i zgłosić gdzie trzeba nowy termin.
Nie patrzyłem kiedy akurat wystąpi znów kolizja ze świętami jak w tym roku i kilka lat temu, ale jeśli taki konflikt ma występować co kilka lat, to należałoby przenieść zawody na zupełnie inny miesiąc. Może i propagacja w cieplejszych terminach będzie lepsza. Bo w obecnych terminach bywa że nie jest z tym najlepiej.
Tylko znów trzeba pamiętać o 1 i 3 maja, Boże Ciało i innych wolnych dniach, które mogą powodować konflikt.
Mamy szansę na dobre zmiany w PZK to i czas na dobre zmiany też w SPDX contest.
Oczywiście na zmianę tegorocznego terminu jest już za późno, ale trzeba myśleć o przyszłości.
Mamy sporo czasu na przemyślenia.Najbliższy rok kiedy znów wystąpi konflikt to 2026, potem 2029, następnie trochę spokoju i znów 2037 i 2040.Tylko obawiam się że podobnie jak w 2020r. po zawodach  całej dyskusji się zapomni i znów obudzimy się z dyskusją na kilka tygodni przed zawodami i znów będzie argument że jest za późno.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2021, 10:29:09 pm wysłana przez SP5IOU »

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2021, 10:27:38 pm »
Odnośnie ankiety ...... pytania zostały niewłaściwie sformułowane.
Co do terminu SP DX Contest ..... jest problem, bo to są zawody WW i w kwietniu w każdy pełny weekend są jakieś zawody WW. Pamiętam, że kiedyś nasze zawody kolidowały z zawodami Izraela .... ponieważ nasze były od zawsze, oni wycofali się.
Pamiętajcie ..... Krótkofalarstwo, albo Religia .... wybór należy do Ciebie.
Podejrzewam, że moim województwie zrobią Lockdown i będę musiał siedzieć sam nie z rodziną.
Marek SP3AMO

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2021, 10:36:13 pm »
To nie tylko religia, ale i tradycja.Nie jestem specjalnie religijny, ale nie widzę powodów aby krótkofalowiec musiał wybierać miedzy tradycją / religią i krótkofalarstwem. Można te sprawy godzić.
No nic może pandemia przedłuży się do 2026r i 2029r i problemów z rodziną czy religią na dłuższy czas nie będzie.


Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2021, 10:43:33 pm »
Zawsze tradycję i krótkofalarstwo starałem się pogodzić na rzecz tradycji.
W SP DX Contest na wynik miała propagacja w zależności od pory doby i pasma.
Marek SP3AMO

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2021, 10:53:47 pm »
To dobrze że się starasz.
A może zamienić terminy Tradycyjnego SPDXC z SPDXC RTTY - te ostatnie są mniej popularne i konflikty ze świętami będą mniej dokuczliwe. Termin mam zarezerwowany, więc burzy międzynarodowej nie będzie.Zresztą czy nasze zawody muszą być w kwietniu? Tak słucham na pasmach w różne weekendy i nie zawsze słychać międzynarodowe zawody.
Czy okres wiosenny to taki czas szczególnie dobrej propagacji??Może maj, czerwiec.... wrzesień, październik....były by lepsze. TYko w maju i sierpniu uwaga na święta państwowe. Boże Ciało jest we czwartki, więc niema problemu.

Offline SP5ELA

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 265
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2021, 06:27:42 am »
Marcin SP5IOU
To się nazywa w pewnej nomenklaturze "nie wiesz co mówisz"! Czy Ty sobie zdajesz sprawę, co to oznacza - zmiana terminu tego typu zawodów? Daj Waść temu spokój.
73 ZYGI SP5ELA
Zygi SP5ELA

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2021, 10:24:26 am »
Zygi.Może nie wiem, bo nikt nie przedstawił w sposób przekonywujący co trzeba zrobić, aby zmienić termin.Dyskusji by nie było, gdyby ktoś kompetentny napisał kilka zdań, poza mało przekonywującym argumentem  że ten termin jest od zawsze.Na razie po staremu "Nie bo nie".Gdy powstawał SP-DX Contest wyznaczono termin w oparciu o jakieś kryteria.Dlaczego akurat idealnie wpasowujący się w problem kolizji z Wielkanocą, akurat w samym środku występowanie świąt (25 marca do 21 kwietnia)? Niezrozumiałe. Ktoś nie pomyślał, czy był konkretny powód???
Idealna propagacja w tym okresie - no chyba nie.Chyba popełniono błąd i warto go naprawić. Ale może są racjonalne argumenty dlaczego akurat 1 tydzień kwietnia a nie 4 tydzień albo inny miesiąc???Argument że tak jest od zawsze to już znamy.



Offline SP7IVO

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 5
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2021, 12:39:14 pm »
Marcin, najprościej, wskaż termin, który według Ciebie byłby odpowiedni i nie kolidował z innymi zawodami. Owszem, jest taki ... w Święta Bożego Narodzenia.  Obecnie kalendarz contestowy jest maksymalnie obłożony i raczej niemożliwym jest znalezienie terminu korzystniejszego. Proponujesz zamianę z SPDX RTTY. Po pierwsze - organizatorzy owego na pewno nie byliby zadowoleni, bo niby z jakiej racji, po drugie w tym terminie odbywają się zawody emisjami CW i SSB Helvetia Contest , może niezbyt licznie obsadzone, ale gwarantuję, że ich organizatorzy raczej nie byliby zachwyceni i pewnie bez jakiegoś protestu by  się nie odbyło. Wczuj się w rolę organizatorów SPDX C, gdyby nagle w ich terminie ktoś zorganizował zawody WW.
Cieszmy się, że taka sytuacja jeszcze nie zaistniała, gdyż jak pokazuje ostatni przykład  pierwszej edycji w lutym zawodów EU DX C (European Union DX Contest) wystarczy profesjonalnie podejść do organizacji i nasz narodowy contest odejdzie do historii.

Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2021, 12:58:55 pm »
Jak się nie da to się nie da trudno.Rozumiem że takie przymiarki były robione i faktycznie brak w 52 weekendach w roku jest innego terminu, który nie koliduje z innymi zawodami.To jakiś konkret lepszy niż "Nie wiesz o czym mówisz" czy "termin jest nie zmienialny"

Dziękuję i pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 02:20:34 pm wysłana przez SP5IOU »

Offline SQ2EEQ

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 55
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 26, 2022, 02:27:48 am »
W tym roku (2022) między zawodami a świętami ponad dwa tygodnie odstępu. Ale jak znam życie, nie obędzie się bez narzekań na termin, bo koliduje.... no, z czym tym razem..? I kto pierwszy..?

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 01, 2022, 06:08:13 pm »
Zawsze można wyłączyć radio .....M.AMO

Offline SQ2EEQ

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 55
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 01, 2022, 09:58:13 pm »
Niezawodny AMO jest pierwszy.....

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 06, 2022, 07:17:38 pm »
Witam Staszku.
Właśnie szykuję się do kolejnej edycji SP DX C. Muszę zawieźć FT do naprawy, ale hamulce w aucie nie są jeszcze sprawne.A Ja radia wyłączać nie będę.73 Marek SP3AMO

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: SP-DX Contest
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 09, 2022, 07:24:22 pm »
A tak na marginesie ....1. hamulce naprawiłem,2. zawiozłem ft do naprawy,3. odwołali SPDXC,4. posypało się sprzęgło,5. naprawiłem sprzęgło,6. wystartowałem HFCh,7. odebrałem ft z naprawy,cdn .....Marek SP3AMO