Działy tematyczne - dział publiczny - pisanie po zalogowaniu > SP DX Contest

Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...

(1/3) > >>

SP5UAF:
Co jakiś czas, głównie w tygodniach poprzedzających kolejną edycję SP DX Contest, odżywa dyskusja dotycząca regulaminu SP DX Contest. Głównym przedmiotem dyskusji są założenia regulaminu.

Są wśród nas zwolennicy modyfikacji regulaminu w taki sposób, aby SP DX Contest był zawodami typu "World Wide". To oznacza, że łączności nawiązują wszyscy ze wszystkimi, ale QSO ze stacjami z Polski są wyżej punktowane. To podstawowe założenie, ale oczywiście szczegóły takiego regulaminu wymagałyby opracowania. Zwolennicy tej koncepcji zwracają uwagę, że powinno to zachęcić więcej stacji zagranicznych do udziału w zawodach. Przeciwnicy twierdzą, że stracą na tym słabsze polskie stacje i zmniejszy się zainteresowanie zawodami ze strony stacji SP.

Niektórzy z kolei są zwolennikami pozostawienia obecnego regulaminu: a więc SP DX Contest jako zawody typu "Single-Country", w których stacje zagraniczne nawiązują łączności tylko z Polską. Wśród zwolenników utrzymania obecnej formuły jest wielu krótkofalowców zagranicznych, którzy od wielu lat startują w SP DX Contest.

Jest także grupa krótkofalowców, którzy skłaniają się do utrzymania obecnego regulaminu (a więc zawody "Single-Country"), ale jednocześnie postulują zmianę w sposobie zaliczania mnożników. Zamiast województw, mnożnikiem mają być powiaty. Jako argument podaje się, że województw jest mało i stacja zagraniczna dość szybko może zaliczyć wszystkie mnożniki. Przeciwnicy tego pomysłu twierdzą, że z kolei powiatów jest zbyt dużo i prawie każda łączność będzie nowym mnożnikiem.

Oczywiście argumentów jest znacznie więcej niż wymieniono powyżej, a są także pomysły dotyczące ograniczenia ilości kategorii itp.

Jednak w tej ankiecie prosimy o zabranie głosu w sprawie zmiany zasadniczej formuły zawodów SP DX Contest.  Stąd takie właśnie pytanie zawarte w ankiecie. Zapraszam do oddania głosu i do udziału w dyskusji.

SP5IOU:
Hej.Co do zmiany regulaminu, to nie chcę niczego tu sugerować, gdyż zarówno obecny regulamin, jak i proponowane zmiany są dla mnie OK.
Natomiast sugerowałbym zmiany terminów zawodów gdyby kolidowały wydarzeniami, które utrudniają udział zwłaszcza Polskich stacji i nie tylko.Mam na myśli popularne święta.Zwykle kolizje są ze Świętami Wielkanocy.Całkowicie rozumiem osoby, które przekładają zwyczaje rodzinne nad nasze hobby. W święta bywa że wyjeżdża się do rodzin, lub przyjmuje się przyjezdnych gości i całkowicie rozumiem argumentację iż "Nie odejdę od świątecznego stołu", choć akurat sam aż całego świątecznego czasu na święta nie poświęcam i obecna kolizja przeszkodzi mi tylko troszkę.
Jest wiele osób dla których Święta Wielkanocne są ważnym wydarzeniem zarówno tradycyjnym jak i religijnym i trzeba uszanować iż ten czas chcą wyłączyć z krótkofalarstwa.Dotyczy to zarówno polskich jak i zagranicznych krótkofalowców.
Gdyby doszło do prac nad zmianami terminów, to pod uwagę wziąć trzeba wszelkie święta, długie weekendy czy inne przeszkody, bo przecież chodzi tu o zapewnienie największej frekwencji a nie o rozważanie które święta są ważniejsze i czy większa przeszkodą są święta religijne czy państwowe, czy wakacje letnie czy zimowe.

SP5UAF:
Rozumiem, bo u mnie Wielkanoc ma wymiar zarówno religijny jak i rodzinny...
Natomiast obawiam się, że zmiana terminu to dość trudna rzecz, bo chyba jest bardzo mało "wolnych" weekendów. W ostatnich latach pojawiło się wiele różnych contestów, mniej lub bardziej lokalnych. Nie wiem, czy jest jakieś wolne weekendowe okienko...
Inna rzecz to zmiana mentalnościowa. Społeczność krótkofalarska jest przyzwyczajona do tego terminu. Wiadomo: SP DX Contest - pierwszy pełny weekend kwietnia. Wiem, że mamy Internet i rozsyłamy informacje elektronicznie, ale gdyby nastąpiła zmiana terminu, na pewno znajdą się tacy, którzy takiej zmiany nie zauważą.


Na szczęście taka sytuacja, że termin zawodów pokrywa się z okresem Świąt Wielkanocnych, ma miejsce co kilka lat.


Natomiast co roku jest tak, że koniec marca i początek kwietnia to spiętrzenie contestów: mamy Russian DX Contest, WPX SSB i SP DX Contest. Jeśli na przełomie miesięcy weekendy są pełne, wtedy te zawody są tydzień po tygodniu. Dla pasjonatów zawodów to może być zbyt dużo i jeśli już coś odpuszczają, to SP DX Contest, bo to "najmniejsze" z tych zawodów, nie zaliczane do WRTC, zawody single-country itd.

SP3AMO:
Nie dojrzeliśmy jeszcze do zmiany formuły Zawodów.
Na razie trzeba zostawić jak jest. Nie ma sygnałów od stacji zagranicznych, by te reguły zmieniać.
Marek SP3AMO

SP5IOU:
Kolizję ze świętami będziemy mieć znów za 5 lat - 2026 i później 2029. Potem dopiero 2040 zacznie się częstsze kółeczko.
Natomiast sądzę że niewiele zagranicznych stacji będzie zgłaszać potrzebę zmian w regulaminie naszych zawodów.
Czy my zgłaszamy takie uwagi do regulaminów międzynarodowych zawodów innych krajów?
Zdanie polskiej społeczności jest tu istotniejsze, bo tylko ono się może w istotnej liczbie pojawić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej