Ankieta

Czy należy zmienić SP DX Contest w zawody World-Wide z preferencją punktową za łączności z Polską?

TAK. Łączności "wszyscy ze wszystkimi", ale łączności z Polską lepiej punktowane
2 (28.6%)
NIE. Nie należy w ogóle zmieniać regulaminu
3 (42.9%)
Nie, ale powinno się zmienić zaliczane mnożniki (powiaty zamiast województw)
2 (28.6%)
Nie mam zdania
0 (0%)

Głosów w sumie: 7

Głosowanie skończone: Kwiecień 05, 2021, 02:37:06 pm

Autor Wątek: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...  (Przeczytany 6016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SP5UAF

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 11
Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« dnia: Marzec 08, 2021, 01:37:06 pm »
Co jakiś czas, głównie w tygodniach poprzedzających kolejną edycję SP DX Contest, odżywa dyskusja dotycząca regulaminu SP DX Contest. Głównym przedmiotem dyskusji są założenia regulaminu.

Są wśród nas zwolennicy modyfikacji regulaminu w taki sposób, aby SP DX Contest był zawodami typu "World Wide". To oznacza, że łączności nawiązują wszyscy ze wszystkimi, ale QSO ze stacjami z Polski są wyżej punktowane. To podstawowe założenie, ale oczywiście szczegóły takiego regulaminu wymagałyby opracowania. Zwolennicy tej koncepcji zwracają uwagę, że powinno to zachęcić więcej stacji zagranicznych do udziału w zawodach. Przeciwnicy twierdzą, że stracą na tym słabsze polskie stacje i zmniejszy się zainteresowanie zawodami ze strony stacji SP.

Niektórzy z kolei są zwolennikami pozostawienia obecnego regulaminu: a więc SP DX Contest jako zawody typu "Single-Country", w których stacje zagraniczne nawiązują łączności tylko z Polską. Wśród zwolenników utrzymania obecnej formuły jest wielu krótkofalowców zagranicznych, którzy od wielu lat startują w SP DX Contest.

Jest także grupa krótkofalowców, którzy skłaniają się do utrzymania obecnego regulaminu (a więc zawody "Single-Country"), ale jednocześnie postulują zmianę w sposobie zaliczania mnożników. Zamiast województw, mnożnikiem mają być powiaty. Jako argument podaje się, że województw jest mało i stacja zagraniczna dość szybko może zaliczyć wszystkie mnożniki. Przeciwnicy tego pomysłu twierdzą, że z kolei powiatów jest zbyt dużo i prawie każda łączność będzie nowym mnożnikiem.

Oczywiście argumentów jest znacznie więcej niż wymieniono powyżej, a są także pomysły dotyczące ograniczenia ilości kategorii itp.

Jednak w tej ankiecie prosimy o zabranie głosu w sprawie zmiany zasadniczej formuły zawodów SP DX Contest.  Stąd takie właśnie pytanie zawarte w ankiecie. Zapraszam do oddania głosu i do udziału w dyskusji.

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2021, 08:50:54 pm »
Hej.Co do zmiany regulaminu, to nie chcę niczego tu sugerować, gdyż zarówno obecny regulamin, jak i proponowane zmiany są dla mnie OK.
Natomiast sugerowałbym zmiany terminów zawodów gdyby kolidowały wydarzeniami, które utrudniają udział zwłaszcza Polskich stacji i nie tylko.Mam na myśli popularne święta.Zwykle kolizje są ze Świętami Wielkanocy.Całkowicie rozumiem osoby, które przekładają zwyczaje rodzinne nad nasze hobby. W święta bywa że wyjeżdża się do rodzin, lub przyjmuje się przyjezdnych gości i całkowicie rozumiem argumentację iż "Nie odejdę od świątecznego stołu", choć akurat sam aż całego świątecznego czasu na święta nie poświęcam i obecna kolizja przeszkodzi mi tylko troszkę.
Jest wiele osób dla których Święta Wielkanocne są ważnym wydarzeniem zarówno tradycyjnym jak i religijnym i trzeba uszanować iż ten czas chcą wyłączyć z krótkofalarstwa.Dotyczy to zarówno polskich jak i zagranicznych krótkofalowców.
Gdyby doszło do prac nad zmianami terminów, to pod uwagę wziąć trzeba wszelkie święta, długie weekendy czy inne przeszkody, bo przecież chodzi tu o zapewnienie największej frekwencji a nie o rozważanie które święta są ważniejsze i czy większa przeszkodą są święta religijne czy państwowe, czy wakacje letnie czy zimowe.


Offline SP5UAF

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 11
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2021, 10:01:36 pm »
Rozumiem, bo u mnie Wielkanoc ma wymiar zarówno religijny jak i rodzinny...
Natomiast obawiam się, że zmiana terminu to dość trudna rzecz, bo chyba jest bardzo mało "wolnych" weekendów. W ostatnich latach pojawiło się wiele różnych contestów, mniej lub bardziej lokalnych. Nie wiem, czy jest jakieś wolne weekendowe okienko...
Inna rzecz to zmiana mentalnościowa. Społeczność krótkofalarska jest przyzwyczajona do tego terminu. Wiadomo: SP DX Contest - pierwszy pełny weekend kwietnia. Wiem, że mamy Internet i rozsyłamy informacje elektronicznie, ale gdyby nastąpiła zmiana terminu, na pewno znajdą się tacy, którzy takiej zmiany nie zauważą.


Na szczęście taka sytuacja, że termin zawodów pokrywa się z okresem Świąt Wielkanocnych, ma miejsce co kilka lat.


Natomiast co roku jest tak, że koniec marca i początek kwietnia to spiętrzenie contestów: mamy Russian DX Contest, WPX SSB i SP DX Contest. Jeśli na przełomie miesięcy weekendy są pełne, wtedy te zawody są tydzień po tygodniu. Dla pasjonatów zawodów to może być zbyt dużo i jeśli już coś odpuszczają, to SP DX Contest, bo to "najmniejsze" z tych zawodów, nie zaliczane do WRTC, zawody single-country itd.

Offline SP3AMO

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 160
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2021, 10:38:59 pm »
Nie dojrzeliśmy jeszcze do zmiany formuły Zawodów.
Na razie trzeba zostawić jak jest. Nie ma sygnałów od stacji zagranicznych, by te reguły zmieniać.
Marek SP3AMO

Offline SP5IOU

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 35
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2021, 11:01:58 pm »
Kolizję ze świętami będziemy mieć znów za 5 lat - 2026 i później 2029. Potem dopiero 2040 zacznie się częstsze kółeczko.
Natomiast sądzę że niewiele zagranicznych stacji będzie zgłaszać potrzebę zmian w regulaminie naszych zawodów.
Czy my zgłaszamy takie uwagi do regulaminów międzynarodowych zawodów innych krajów?
Zdanie polskiej społeczności jest tu istotniejsze, bo tylko ono się może w istotnej liczbie pojawić.


Offline SQ7D

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2021, 11:25:48 pm »
Łatwo zagłosować w ankiecie (na razie widać trudno gdyż chętnych brak, może dobrze...) ale warto podyskutować lub chociaż zrobić eksperyment myślowy "co by było gdyby ..." i tu są różne wersje krążących wokół regulaminu SPDXC zmian.


Czy zmiana na WW nie zepchnie stacji SP na margines swoich własnych zawodów nawet przy mnożniku gminnym i wyższej punktacji za QSO z SP? Pod uwagę warto wziąć potencjał contestowy w SP. Może okazać się że ylko (bardzo) wysoki mnożnik za QSO z SP jest w stanie zrobić nam nad głowami trochę ruchu na 24h i to nie dla wszystkich a możliwości mnożnika jest więcej np. prefixy SP.


Czy odświeżenie regulaminu o mnożnik gminny coś zmieni, zwiększy ruch na pasmach i na klastrze? (nie mylić ze słynnym PR0SZE z edycji 2017).


Czy zostawienie regulaminu w spokoju wpłynie pozytywnie na przebieg zawodów?


Czy zmianami w regulaminie można przyczynić się do wzrostu zainteresowania zawodami SPDXC i czy jest to jedyna droga do celu?


https://spdxcontest.pzk.org.pl/2021/ już działa (TNX SP5ELA).




ps. zmiana terminu zawodów? Serio?
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2021, 11:55:06 pm wysłana przez SQ7D »

Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2021, 01:18:14 am »
SQ7D jesteś "czujny zawodnik". Portal 2021 nie jest podłączony do głównego MENU portalu SP DX Contestu. Kolejna noc walki przed Komisją...

73 ZYGI SP5ELA
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 10:53:19 am wysłana przez SP5ELA »
Zygi SP5ELA

Offline SP5UAF

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 11
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2021, 08:44:34 am »
Cześć

Tak - pytania w ankiecie są tendencyjne  ;)  Tego rodzaju ankieta ma na celu tylko i wyłącznie wywołanie dyskusji.

Wiem, że są przeciwnicy tej opinii, ale sam uważam, że zmiana regulaminu na formułę WW nie koniecznie przełoży się na większe zainteresowanie ze strony stacji zagranicznych, natomiast może osłabić zainteresowanie ze strony stacji polskich. Ryszard K1CC rozmawiał z wieloma z amerykańskich contestmanów, którzy liczą się w środowisku zawodników i ich opinia jest taka, że nie są potrzebne kolejne zawody WW, a SP DX Contest ma swoją specyfikę i ich zdaniem zmiana nie jest potrzebna.

Co do zmiany mnożnika - być może wywołałoby to nieco większy "ruch" stacji zagranicznych, choć z drugiej strony czołowe stacje śledzą RBN/Cluster i robią wszystko nowe co się pojawi.

Kiedyś sądziłem, że dość duże rezerwy drzemią wśród stacji SP. Chodzi o to, że mogłoby nas być więcej, patrząc na potencjał (liczbę licencji). Niektóre OT PZK w ogóle nie informują o tym, że zbliża się termin SP DX Contest itd. Nie wiem, czy to źle - po prostu zainteresowanie zawodami mamy na takim poziomie. Nie jest to jedyny aspekt krótkofalarstwa. Być może lata, kiedy notowaliśmy największy poziom uczestnictwa to pewien "stan nasycenia" i trudno liczyć na jakiś skok w liczbie uczestników zarówno z Polski jak i zagranicznych.
[/size]Na to wszystko oczywiście nakładają się co kilka lat Święta Wielkanocne, cykle aktywności słonecznej itd.
[/size]
[/size]Pozdrawiam

Offline SQ7D

  • Członek PZK
  • ***
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2021, 10:49:31 pm »
W kwestii formalnej - czy założony przez SP5IOU wątek o terminie SPDXC można przenieść z działu "Zawody międzynarodowe" do tego działu?


Odnośnie powyższego wątku jeszcze - proponować zmianę terminu zawodów, które same w sobie jak i ich termin jest ugruntowany w kalendarzu zawodów od wielu wielu lat jest pomysłem podobnym do np. zmiany dni tygodnia (w sensie zamiana soboty na środę - przesunięcie) tak aby najlepsza pogoda była zawsze (albo najczęściej) w weekendy. Wiemy, że to nie ta ranga co WW niemniej są krótkofalowcy (i nie jest ich mało zarówno w SP jak i po za SP) którzy planują całoroczne rozłożenie dni urlopowych oraz różnego rodzaju aktywność zawodową i poza zawodową aby móc wziąć udział w tych czy innych zawodach. No to zmieńmy teraz termin SPDXC na taki co nie będzie kolidował ze Świętami co kilka (!) lat na taki co będzie kolidował z czymś innym już zawsze. Wprost epickie ... ale podyskutować zawsze można.




Swego czasu byłem zwolennikiem daleko idących zmian w regulaminie SPDXC. Zmieniłem zdanie a co za tym idzie:


-formuła WW może doprowadzić do dwóch sytuacji kiedy to A) charakter zawodów zostanie utracony a co za tym idzie utracą one zwolenników z poza SP i zostaną zmarginalizowane B) ruch zrobi się w znacznej części niezależny i marginalizujący stacje SP, których średni potencjał kontestowy jest taki jaki jest C) zawodów WW parę jest ... o tym wszystkim nie raz można było poczytać i chyba nie tylko w internecie


-dopuszczenie łączności SP-SP z wprowadzeniem (o zgrozo) mnożnika gminnego zamieniło by SPDXC w 24h zawody PGA


-jesteśmy całkowicie skazani na propagację a tu zmiany terminów czy regulaminu specjalnie ruchu nie zwiększą. Tak po prostu jest.


-dyskusja na temat zmiany sposobu rozliczania zawodów (unique, 3x in logs) aby "chciało się" miała już miejsce lecz ani ja a tym bardziej SP7IVO nie daliśmy rady ...


-reklama zawodów, szybsze rozliczanie to tematy poruszane wiele razy ale w tak wąskim gronie to możemy wywierać nacisk na klawiaturę a nie na komisję



Offline SP5ELA

  • Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 265
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2021, 04:21:18 am »
Mateusz.  Zrób sobie podpis, bo nie podpisujesz wpisów.

Dobra komisja zawodów sama wie, co ma robić. Komisje SP DX Contest zawsze (prawie zawsze) opierały się na doświadczonych krótkofalowcach i zawodnikach.Bardzo często wnioski zawodników są ze sobą sprzeczne, a żądania kuriozalne i nierealne.

*Czemu nie zgłosiłeś swojego akcesu do Komisji SP-DX Contest? Retoryczne pytanie...


73 ZYGI SP5ELA
Zygi SP5ELA

Offline SQ2EEQ

  • Delegat na Zjazd Krajowy PZK
  • *****
  • Wiadomości: 55
Odp: Zmiana regulaminu SP DX Contest. Twoje zdanie...
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 20, 2021, 01:46:23 pm »
Zawody w dotychczasowej formule, z istniejącym regulaminem i w terminie opisanym jako "pierwszy weekend kwietnia" to uznana marka. Nie trzeba tego zmieniać. Mnie w tym roku termin nie pasuje, bo będę poza domem i bez dostępu do jakiegokolwiek sprzętu, ale to żaden argument, nawet jeśli takich jak ja będzie jeszcze stu. Może mniej, może więcej, bez znaczenia. Dobra tradycja rzecz święta, więc proponuję zostawić, jak jest. Tym bardziej, że znalezienie nowego terminu bez ingerencji w czyjeś interesy jest chyba niemożliwe.
73, de stan sq2eeq